Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 11387126



*

nr 1138 7126


Siri Rathsman

(1895-1974), Sverige


Blandteknik, Siri Rathsman (1895-1974), komposition, 53x42


Siri Rathsman, född 1895 i Sundsvall, död 1974, svensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 oktober 2017
kl 18:39:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/10 06:15:27 1      250 kr
17/10 19:02:30 2      150 kr
17/10 19:02:30 1      200 kr (Budbetjänt)
18/10 19:54:44 3      350 kr
19/10 23:09:51 4      600 kr
23/10 12:25:09 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Siri Rathsman

Siri Rathsman, född 1895 i Sundsvall, död 1974, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Siri Rathsman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik komposition siri rathsman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6334 Blandteknik
    Acke Ã…slund (1881-1958), Sverige. Signerad, datera..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:17
  • 6505 Blandteknik
    Kine Eriksson, "Kackel i hönsgården". Signerad, bl..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:16
  • 6564 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1896, sl..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:39
  • 6571 Blandteknik
    Ottilia Adelborg (1855-1936), Sverige. Signerad, d..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:21
  • 6565 Blandteknik
    Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:33
  • 6402 Blandteknik
    Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, m..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:07




Ladda ner broschyr